Specialistų ir politikų balsas

Jo Ekscelencija Prezidentas Valdas Adamkus

Politikai teisę vadovauti []
visuomenei įgija piliečių pasitikėjimu, todėl nevalia ignoruoti visuomenėje užgimstančių idėjų – būtina ne tik jas išklausyti, bet ir pagal galimybes remti.

Ekonomistas
Gitanas Nausėda

Efektyvi susisiekimo []
infrastruktūra – svarbus ekonomikos faktorius. Kelionėje sugaištas laikas jokios vertės nesukuria. Kiekvienas papildomas kilometras, kiekviena sugaišta minutė – tai nuostoliai. VGTU mokslininkai suskaičiavo, kad automobilių spūstyse vilniečiai praranda milijardus, t. y. kelis kartus daugiau nei visas miesto biudžetas, skirtas miesto reikmėms tenkinti. Metropoliteno statyba ir jo veikla žymiai pagyvintų miesto ekonominį gyvenimą.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) pirmininkas
Robertas Dargis

Negalima kalbėti []
apie miesto darnią plėtrą, nevystant susisiekimo infrastruktūros. Metropolitenas iš esmės sprendžia susisiekimo problemą, skatina miesto plėtrą ir didina šalia jo esančio nekilnojamojo turto vertę.

VGTU rektorius
Alfonsas Daniūnas

Apsisprendimas statyti []
metropoliteną VGTU būtų tam tikras iššūkis. Mes privalėtume ir galėtume tam tikslui ruošti nacionalinius kadrus. Kaimyninių šalių sostinės tokio tipo statinių įrengimo patirtį įgijo keliais dešimtmečiais anksčiau, todėl mūsų studentai papildomos patirties galėtų įgyti pagal studentų mainų programas.

Lietuvos mokslų akademijos (LMA) prezidentas
Valdemaras Razumas

Naujovių diegimas []
ūkinėje veikloje neapsieina be mokslininkų pagalbos. Realizuojant metropoliteno projektą, pasireikšti galėtų įvairių sričių Lietuvos mokslininkai.

Filosofas
Vytautas Rubavičius

Metro projektas sustiprina []
Vilniaus, kaip regioninio metropolio didmiesčio, įvaizdį ir kuria tokiam didmiesčiui bei jo žmonėms reikalingą aplinką. Jis pajėgus atlikti svarbią socialinę santalkos funkciją. Tai ne tik planas, bet ir Vilniaus miesto ateities vizija, kurios įgyvendinimas taps visų vilniečių reikalu.

Europos Parlamento narys
Zigmantas Balčytis

Iki 2050 metų []
miesteliuose turėtų nelikti naftos produktais varomo transporto. Šiam tikslui numatoma skirti ES finansinę paramą, tačiau ji bus skirta tik tiems miestams, kurių valdžia ir visuomenė bus priėmę sprendimus ir paruošę reikalingą dokumentaciją.

Eurokomisaras, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas,
Vytenis Povilas Andriukaitis

Kaip socialdemokratas, []
metropoliteno idėjai pritariu dėl šios transporto rūšies populiarumo tarp įvairių socialinių grupių, o kaip medikas – dėl to, kad tai saugus, ekologiškas transportas, pasižymintis komfortiškomis laukimo ir važiavimo sąlygomis.

Seimo narys
Linas Balsys

Dirbdamas žurnalistu, []
domėjausi metropoliteno privalumais. Dabar, vadovaudamas Žaliųjų partijai, matau, kad metropolitenas žymiai pagerintų ekologinę Lietuvos sostinės padėtį, nes 80 proc. oro taršos ir triukšmo sudaro automobilių transportas. Metropolitenu paprastai naudojasi iki 50 proc. miesto gyventojų.

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) prezidentas
Stasys Kropas

Tokio stambaus ir []
ilgalaikio projekto kaip metropolitenas įgyvendinimas suaktyvina ir bankų veiklą. Lietuvos bankai, žinoma, finansuos vietines statybines firmas, o stambias užsienio korporacijas finansuos stambūs Europos bankai, tokie, kaip Europos investicijų bankas. Šis bankas gali būti ir kaip investitorius.

Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) garbės prezidentas
Adakras Šeštakauskas

LSA prezidiumas dar []
2008 metais deklaravo paramą metropoliteno idėjos realizavimui, nes tai žymiai pagyvintų šiuo tik pradedanti atsigauti statybos sektorių.

Lietuvos statybos inžinierių sąjungos (LSIS) pirmininkas
Algirdas Vapšys

Lietuvos statybos []
inžinierių sąjunga yra aktyvi metro idėjos rėmėja. Mes dar 2007 m. detaliai išnagrinėjome metropoliteno ir tramvajaus planus ir jų įdiegimo galimybes. Atskleidėme tuos nepatogumus, kuriuos tramvajus sukeltų kelių eismo dalyviams ir išryškinome metropoliteno sistemos privalumus prieš tramvajų.

Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN vadovaujantysis partneris,
Rolandas Valiūnas

Vilniaus metro, o ypač []
jo pirmoji atkarpa Pilaitė–Centras galėtų iš esmės pagyvinti investicinę aplinką šalyje. Lietuvos įmonės į strateginius investuotojus greičiausiai nepretenduotų, bet savo finansiniais resursais galėtų plėtoti pagalbinę metropoliteno infrastruktūrą: depą, parkingus, o taip pat prie metro stočių esančią socialinę infrastruktūrą.

Antrasis Ukrainoje – Charkovo metro

Charkovo metro – greitoji viešojo transporto sistema aptarnaujanti antrąjį pagal dydį Ukrainos miestą Charkovą, turintį 1,461 mln. gyventojų. Sistema veikia nuo 1975 m. bei buvo 6-asis TSRS metropolitenas ir 2-asis Ukrainoje.

Istorija

Pirminiai greitojo viešojo transporto sistemos diegimo mieste planai pasirodė Charkovui būnant Ukrainos SSR sostine. 1934 m. sostinę perkėlus į Kijevą, miestas prarado dalį svarbos. Planai tokiai sistemai įdiegti galutinai žlugo po Charkovo subombardavimo per Antrąjį pasaulinį karą. Septinto dešimtmečio viduryje, esamos viešojo transporto rūšys nebepajėgė susidoroti su nuolat augančiu keleiviu srautu, todėl 1968 m. buvo pradėtos metro statybos.

Po septynerių metų, 1975 m. rugpjūčio 23 d., buvo atidaryta pirmoji 10,4 km ilgio atkarpa, turinti 8 stotis. Stotys nors ir neprilygo Maskvos ir Leningrado metropolitenams savo puošnumu, tačiau puikiai atspindėjo to laikmečio stilių.


Faktai ir skaičiai

Šiuo metu metropoliteną sudaro 3 linijos, turinčios 29 stotis ir 38,1 km kelių. Planavimas būdingas ir kitiems sovietų statytiems metropolitenams: ties miesto centru iš trijų sistemos linijų susidaro trikampis. Metro veikia nuo 5:30 ryte iki vidurnakčio ir per šį laiką vidutiniškai perveža virš milijono keleivių.

Kaip ir Jekaterinbure, Charkove nelygus paviršiaus reljefas. Dėl šio faktoriaus gan akivaizdžiai skiriasi stočių įrengimo gylis. 6 stotys iš 29 yra giluminės, likusios – seklios. Beveik visos giluminės stotys yra atraminio tipo, tik viena jų koloninio. 14 iš seklių stočių yra koloninio tipo, 8 – vientiso skliauto. Verta paminėti, kad Charkovo metro buvo pastatyta pirmoji sekli vientiso skliauto stotis. Visų platformų ilgis vienodas – 100 m. Sistemą aptarnauja du traukinių depai, viso turintys 320 vagonų, iš kurių formuojami 59 penkių vagonų sąstatai.

Metropolitenas pavaldus Ukrainos transporto ministerijai ir, kitaip nei Kijevo metro, nėra privatizuotas, bei nuo 2009 m. valdomas miesto savivaldybės atitinkamų struktūrų.


Linijos ir stotys

Nr.

Pavadinimas

Atidarymo metai

Ilgis

Stočių skaičius

1. Kholodnohirsko-Zavodska linija 1975 17,3 km 13
2. Saltivska linija 1984 10,4 km 8
3. Oleksiivska linija 1995 10,41 km 8
Iš viso: 38,1 km 29

Sekite mus "Facebook"
Kodėl metro?

Ar žinote, kad...

...metro trasas galima kloti statmenai antžeminio transporto trasų arba laisvai pasirinkta kryptimi tai sutrumpina kelionės laiką.

Draugai

Blog'ai