Vilniuje vaikai mokyklą pasiekia vamzdžiu, kuriame buvo nuskendęs žmogus ir miega valkatos

Ketvirtadienį į Rugsėjo pirmosios šventę skubėjo vaikai. Vieni išdidžiai rikiavosi prie naujutėlės mokyklos ir bandė žvilgtelėti į juos pasveikinti atvykusį premjerą. O Zuikių gatvės moksleiviai tuo metu bandė neištepti šventinių drabužių ir batelių. Jie skubėjo pažliugusiu betoniniu vamzdžiu – į mokyklą. Tai Žemuosiuose Paneriuose gyvenančių ir į Vaduvos mokyklą skubančių moksleivių kasdienybė.

Ketvirtadienį susirūpinimą dėl Zuikių gatvės gyventojų pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė piktinosi, kad nuo mokyklos geležinkeliu atskirti vaikai priversti eiti po pylimu įrengtu betoniniu vamzdžiu.

Anot D.Grybauskaitės, atsakomybę turėtų prisiimti Vilniaus miesto savivaldybė, todėl ji tikinti, kad meras A.Zuokas imsis veiksmų: „Labai tikiuosi, kad šitas klausimas bus garsiai paviešintas ir naujajam merui. Gal nors jisai sugebės sutvarkyti šią problemą.“

„Rudenio vakarais eiti mišku link vamzdžio vingiuojančiu keliu - tamsu. Nejauku čia vaikščioti, vakarais pasitaiko girtuoklių. Tamsiais vakarais, tėvai turėtų palydėti vaikus į mokyklą, o vėliau juos pasitikti. Mažiems vaikams čia vaikščioti nėra saugu“, - aiškino netoli Zuikių gatvės gyvenanti Ilona.

Moteris pasakojo, kad prieš penkiolika metų dirbo „Vaduvos“ mokykloje auklėtoja. Ten ji ir sužinojusi apie tunelį, kuriuo kiekvieną rytą turi kulniuoti Zuikių ir Voverių gatvių vaikai.

„Vienas vaikas susirgo ir jį reikėjo palydėti namo. Mes ėjome mišku, jo namų link, kai jis nurodė takelį, kuriuo turėtume pasiekti tunelį. Jis pats paaiškino, kad reikia eiti vandens nutekėjimo vamzdžiu, nes aš apie jie nieko nežinojau“, – pasakojo Ilona.


Važinėjo ir motociklu

Anot jos, yra keletas praėjimų į Zuikių gatvę – reikia eiti arba tuneliu, arba traukinio bėgiais. Miestą pasiekti galima ir automobiliu, tačiau tuomet reikia daryti mažiausiai penkiolikos kilometrų lankstą.

Zuikių gatvėje gyvenantis Jonas pasakojo, kad visą gyvenimą pėdino tuneliu – nuo tos akimirkos kai atvyko čia gyventi: „Henrikai, kada atsikėlėme čia? Kokių trisdešimt metų jau.“


Garbaus amžiaus vyras kalbėjo, kad tuneliu pėdina pėsčiomis. Nors prireikus senjoras sėda ant dviračio – išvykai iki parduotuvės. Pasitikslinus, ar dviratį reikia vesti, Jonas tikino, kad tuneliu galima važiuoti ir dviračiu – reikia tik pasilenkti.

Jonas pripažino, kad būdamas jaunesnis tuneliu šiaušdavo ir kitomis transporto priemonėmis: „Turėjau motociklą „Java“. Pasilenki, šviesa yra, tai ir važiuoji tuo tuneliu.“

Kitas Zuikių gatvės gyventojas, Henrikas, pasakojo, kad čia gyvena keturiasdešimt metų. Betoniniu vamzdžiu jis vaikšto kasdien ir ironiškai jį vadina „Vilniaus metro“.

„Juk po žeme, ar ne? Norėjome metro, tai ir turime. Anksčiau čia buvo kopėčios, tokie mediniai laiptai, kuriais užlipęs galėjai eiti per traukinių bėgius. Tačiau vėliau bėgiai buvo praplatinti – keturių eilių bėgius ne taip lengva greitai perbėgti. Ypač vaikams, turi juos palydėti“, - aiškino atkirstoje nuo miesto gatvėje gyvenantis Henrikas.

Kopėčios, kurios palengvindavo kopimą į statų šlaitą – supuvo. Todėl dažniausiai gyventojai pasirenka kelią tuneliu. Be to, vyresnio amžiaus žmonėms ropštis į kalną – jau per sunku.

„Visi žino šią problemą, seniūnija taip pat informuota. Sako, kad nėra lėšų. Tačiau mums nereikia jokio kelio. Mums svarbu, kad galėtume normaliai praeiti, nereikėtų pasilenkti. Jeigu tunelis būtų aukštesnis, būtų žymiai geriau“, - aiškino gyventojai.

Blogiausia, anot gyventojų, būna pavasarį. Tirpstančio sniego vanduo srūva nuo šlaito ir sukelia tikrą potvynį. Kartais vandens lygis tunelyje pasiekia pusę metro. Tuomet gyventojai priversti iki kelių braidžioti purvinu vandeniu.

Gyventojas Jonas pasakojo, kad vieną kartą tunelyje nuskendo žmogus. Pastarasis buvo įkaušęs, todėl brisdamas tunelio vandeniu, pargriuvo. Nesugebėjęs atsikelti, vyras prigėrė.

Netoli tunelio gyvenantys žmonės pasakojo, ne kartą tamsoje užmynę ant miegančių girtuoklių, kuriems beveik šimto metrų kelionė tuneliu – dažnai būna neįveikiama.


Eina trys mokiniai

„Į mūsų mokyklą iš Zuikių gatvės ateina trys mokiniai. Tunelis nėra kelias kuriuo leidžiam eiti. Ten yra tiesiog vamzdis. Aš manyčiau, kad tėvai, jei jie rūpinasi vaikų saugumu, neturėtų leisti juo eiti“, - kalbėjo „Vaduvos“ mokyklos direktorė Dalė Stundienė.

„Problema yra žinoma ir tai nėra pats geriausias būdas garantuoti gyventojams susisiekimą tarp skirtingų miesto vietų. Viskas priklauso nuo prioritetų ir lėšų. Be to, turi susiderinti skirtingos institucijos – minėta teritorija yra Lietuvos geležinkelių objektas. Galiu tik pažadėti, kad planuojant kitų metų biudžetą, svarstysime galimybę pradėti projektavimo darbus. O kada patys darbai bus pradėti vykdyti, priklausys nuo lėšų“, - kalbėjo Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas.

A.Zuokas peržvelgęs dokumentus pripažino, kad apie daugiametę problemą žino, tačiau ši problema Vilniaus miesto savivaldybėje niekada nebuvo prioritetinė. Artimiausiu metu A.Zuokas pažadėjo nuvykti ir pažvelgti į Zuikių gatvės gyventojų kasdienybę.

Sekite mus "Facebook"