Vizijų kaina - apie pusantro milijono

Net savivaldybės kontrolieriai negali konkrečiai pasakyti, kiek siekia merijos išlaidos, skirtos įvairioms viešojo transporto, pavyzdžiui, tramvajaus, galimybių studijoms. Iš pinklių atsakymų galima tik nuspėti, kad jau ištirpo apie 1,5 mln. litų.


Raštas - lyg referatas

Kaip buvo panaudotos savivaldybės lėšos, skirtos rengiant Tramvajaus specialųjį planą ir kitas transporto plėtojimo studijas? Tokią konkrečią užduotį Vilniaus miesto savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai suformulavo miesto tarybos Kontrolės komiteto nariai, tačiau gavo atsakymą, kuris primena ne grabų referatą.

Pernai paprašę informacijos apie galimybių studijoms išleistus pinigus, politikai jos sulaukė tik šią savaitę. Laikinai savivaldybės kontrolieriaus pareigas einanti Jurgita Levinienė rašte komiteto nariams skambiai dėsto, kad atliko „patikrinimą". Tačiau paaiškėjo, kad J.Levinienės vadovaujama tarnyba tiesiog kreipėsi j savivaldybės administracijos padalinius, paprašė pateikti skaičius ir juos referavo.


Pradėjo iš toli

Istoriją apie savivaldybėje parengtas transporto plėtojimo studijas J.Levinienė pradėjo iš toli - grįžo į 2001-uosius, kai merijai taip pat vadovavo Artūras Zuokas. Prieš beveik 12 metų Miesto plėtros departamentui buvo leista rengti „Vilniaus miesto susisiekimo infrastruktūros tramvajais plėtojimo specialiojo planavimo pirmąjį etapą". Beveik 365 tūkst. litų - tiek savivaldybės įmonei „Vilniaus planas" kainavo parengti šį specialųjį planą.

Savivaldybės kontrolierė referavo, kad prie transporto plėtojimo studijų vėl sugrįžta 2004-aisiais. Savivaldybę tąsyk konsultavo bendrovė „PPP Solution Limited", ji koordinavo „tramvajaus finansavimo projekto tyrimą". Šios sutarties vertė - 30 tūkst. eurų (103,5 tūkst. litų).

Matyt, ši studija buvo neišsami, nes praėjus metams savivaldybei prireikė galingesnių konsultantų pajėgų. „2005-aisiais su bendrove „Scott Wilson Kirkpatrick & Со Ltd Eversheds LLP" ir advokatų kontora „Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN" buvo sudaryta paslaugų teikimo sutartis „dėl Vilniaus tramvajaus projekto finansavimo privataus sektoriaus lėšomis galimybių studijos rengimo paslaugų (sutarties kaina - 814 tūkst. litų)", - rašte komiteto nariams priminė savivaldybės kontrolierė.

Matyt ši studija buvo neišsami, nes praėjus metams savivaldybei prireikė galingesnių konsultantų pajėgų.

Teigiama, kad savivaldybės Finansų departamentas pateikė duomenis, esą miestas už galimybių studijas minėtai bendrovei ir advokatų kontorai sumokėjo kiek daugiau nei 253 tūkst. litų. Koks šių galimybių studijų likimas, J.Levinienė nenurodo.


Panaudojo ir ES paramą

Dar po ketverių metų, 2009-aisiais, konservatorių valdomas miestas nusprendė pritarti ES paramai projektui „Naujų transporto rūšių Vilniaus mieste specialiojo plano rengimas" finansuoti ir įgyvendinti; numatyta projekto vertė - 824 tūkst. Tiesa, didžioji projekto pinigų dalis - iš ES fondų.

Tačiau įgyvendinti šis projektas pradėtas tik pernai.

„Atlikti išsamią Vilniaus miesto susisiekimo sistemos esamos būklės analizę, nustatyti tendencijas, padėsiančias sumodeliuoti transporto srautų ir keleivių srautų perspektyvą iki 2030 m. ir įvertinti naujos masinės elektra varomos transporto rūšies įdiegimo poreikį ir sąlygas", - taip skamba užduotis kelioms bendrovėms ir Vilniaus Gedimino technikos universitetui (VGTU).

Pernai pavasarį su VGTU ir keliomis bendrovėmis buvo pasirašyta sutartis. Jos kaina - 790 tūkst. litų. Šių bendrovių paslaugos savivaldybei jau atsiėjo 355 tūkst. litų. Likusi suma, regis, bus panaudota, dar kitoms miesto transporto vizijoms išaiškinti.

Komentarai

Kęstutis Nėnius
Tarybos narys, A.Zuoko frakcijos TAIP seniūnas

Sunku man Įvertinti, ar pusantro milijono litų.Išleistų per dešimtmetį yra dideli pinigai ar ne. Nesu kompetentingas, kad atsakyčiau į tokius klausimus. Aišku viena: studijų reikia. Žinoma, per tiek metų kai kurios jų pasensta, reikia naujų dalyku, Iškeliama naujų tikslų. Visokių priežasčių gali būti. Bet pernelyg tuo piktintis nederėtų, juk kalbame apie gana ilgą laikotarpi. Tačiau yra viena esminė problema: keičiasi valdžios, keičiasi politikai, keičiasi ir nuomonės. Štai vieni labiau palaiko tramvajaus idėją, kiti - metro. Vieni sako; kad reikia plėtoti viena, o kiti atėję į valdžią nu sprendžia, kad reikia kito. Ilgalaikiai projektai turėtų būti testiniai. Tačiau tęstinumo trūksta ne tik savivaldybių, bet ir valstybės politikoje.


Valdas Benkunskas
Tarybos narys, opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas

Daugelis tarybos narių tų koncepcijų nei akyse yra regėję, nei žino, kas jose parašyta. Manau, kad naudos iš jų - nulis. Apskritai dabar vyrauja tendencija skirti nemažus pinigus visokioms koncepcijoms, galimybių studijoms. Transporto sistemos koncepcijos, planai - jokia ne išimtis. Nors dalis jų dengiama ES pinigais, naudos vistiek nėra. 1,5mln. litų - nemaži pinigai. Kone buvo galima nupirkti kad ir vieną autobusą. Esu tokių transporto studijų skeptikas. Tačiau kai kuriems, matyt, naudinga ir patogu vis jas kepti. Vilniečiai mato gatves - nereikia jokių studijų, kad suprastume: gatvių akimirksniu nepraplatinsime, tunelių neiškasime, be to, ir gatvės ne visų rūšių transportui gali būti pritaikytos.

Studijos

Metai Meras Rengėjas Pavadinimas Kaina
(tūkst. litų)
2002 A.Zuokas SĮ "Vilniaus planas" Vilniaus miesto susisiekimo Infrastruktūros (tramvajaus) Plėtojimo specialusis planas 365
2005 A.Zuokas "PPPSolution limited" "Tramvajaus projekto finansavimo tyrimo koordinavimo ekspertai" 103,5
2005 A.Zuokas "Scott Wilson Kirkpatrick & Co Ltd Eversheads LLP" ir advokatų kontora "Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN" Tramvajaus projekto finansavimo privataus sektoriaus lėšomis galimybių studijos rengimo paslaugų sutartis 844*
2011 R.Alekna VGTU SĮ "Vilniaus planas", UAB "Urbanistika", UAB "ASL", "SYSTRA SA" "Naujų transporto rūšių Vilniaus mieste specialiojo plano rengimas" (tęsiamas) 790
Iš viso 1511
* Skelbiama, kad realiai išleista 253 tūkst. litų

Vilniaus diena
Autorius: Justinas Argustas

Sekite mus "Facebook"