Krizė privertė mąstyti. Įspūdžiai iš PPP konferencijos

Š.m. gruodžio 7 d. Finansų ministerija ir Centrinė projektų agentūra už ES paramos lėšas organizavo konferenciją “PPP pasiekimai ir ateities perspektyvos”. Metų bėgyje, girdėdamas tik valdininkų tarpusavio pokalbius, lyg antrasis partneris neegzistuotų, buvau nusiteikęs skeptiškai, nes tikėjausi išgirsti tas pačias kalbas. Tačiau buvau maloniai nustebintas, kad nemaža dalis viešojo sektoriaus pranešėjų pagaliau suprato, kad norint vystyti PPP, reikalingas ir privatus partneris, būtina gilintis į jo motyvaciją dalyvauti ar nedalyvauti PPP. Tuo požiūriu ypač išsiskyrė Vilniaus miesto savivaldybės investicinių projektų skyriaus vedėjos Rasos Cibulskienės pranešimas.

Nuoširdus ir žvelgiantis į ateitį buvo ir CPVA direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Keizerio pranešimas. CPVA jis mato kaip viešojo ir privataus sektoriaus pagalbininką, sprendžiant PPP vystymo problemas, naudojantis ES teikiama parama įgyti reikiamą kompetenciją, kad ateityje galėtų verstis ir be ES paramos ir būtų naudingas tiek viešajam, tiek privačiam sektoriui. Su privataus sektoriaus patirtimi auditoriją supažindino AB “Tiltra” atstovas Vitaldas Sapožnikovas ir UAB “Merko statyba” atstovas Saulius Putrimas. Apibendrinant jų patirtį, galima pasakyti: “nors pirmas blynas gali būti ir prisvilęs, bet bekepdami įgysime didesnę patirtį”.

Finansinių ir konsultacinių firmų atstovai Audrius Trinka ir Šarūnas Skyrius konferencijos dalyvius patikino, kad patikimiems partneriams ir ekonomiškai efektyviems projektams pinigų visada atsiras, bet kreditų “į kairę ir į dešinę” kaip kad buvo anksčiau, nedalins.

Savo patirtimi pasidalino svečias iš analogiškų užsienio institucijų. Jų patirtis siekia kelis dešimtmečius ir mums yra labai naudinga. Tik mums derėtų domėtis ne šių dienų jų problemomis, bet patirtimi, kurią jie įgijo dar prieš kelis dešimtmečius. Konferencijos moderatorius buvo Finansų viceministras Aloyzas Vitkauskas, kuris labai tiksliai sudėjo kiekvieno pranešimo akcentus bei padarė kvalifikuotą apibendrinimą. Tai irgi nauja Lietuvos PPP praktikoje.

Tik dabar supratau Kinijos diktatoriaus Mao žodžius: “Kuo blogiau, tuo geriau” arba kaip tėvas sakydavo: “vargas visko išmoko”. Matomai niekur nedingsime: krizė mus privers mąstyti, o tai ir bus pagrindas PPP atsirasti. Kas nori pasidomėti giliau šia tema, visą konferencijos medžiagą gali rasti www.ppplietuva.eu.

Juozas Zykus

Sekite mus "Facebook"